Zachowawcza

W ramach stomatologii zachowawczej nasz gabinet zajmuje się wykrywaniem, zapobieganiem i leczeniem próchnicy, leczeniem endodontycznym , stomatologią estetyczną oraz leczeniem ubytków u najmłodszych Pacjentów.

Do tego celu używamy najnowszych metod leczenia wspierając się najnowocześniejszymi urządzeniami diagnostyczno-medycznymi dostępnymi na rynku.

W zakresie stomatologii zachowawczej oferujemy następujące zabiegi:

 • wypełnienia stałe kompozytowe

 • wypełnienia stałe wzmocnione z ćwiekami z włókna szklanego

 • wypełnienia czasowe

 • profilaktyczne - zapobieganie próchnicy (lakowanie, fluoryzacja, skaling)

 • leczenie endodontyczne

 • stomatologia estetyczna

Wypełnienia stałe kompozytowe

Wypełnienia kompozytowe można zaliczyć do najpopularniejszych obecnie rodzajów wypełnień. Bez wątpienia ich największą zaletą jest możliwość doboru idealnego koloru na podstawie koloru zęba, co gwarantuje bardzo dobry efekt estetyczny, na czym najczęściej zależy pacjentom.

Zaliczają się one do wypełnień światłoutwardzalnych. Mają konsystencję plasteliny więc dają czas na dokładne umiejscowienie, nadanie odpowiedniego kształtu i podlegają utwardzeniu dopiero po naświetleniu lampą polimeryzacyjną.


Zalety stosowania wypełnień kompozytowych:

– są one kompatybilne strukturalnie z tkankami zęba, szczególnie ze szkliwem,

– mają wysoką odporność na nacisk podczas żucia,

– charakteryzują się najlepszą adhezją (przyleganiem) do szkliwa,

– posiadają wysokie walory kosmetyczne,

– zachowują kontrast w obrazowaniu RTG.

Wypełnienia stałe wzmocnione z ćwiekami z włókna szklanego

We współczesnej stomatologii, często wykorzystuje się materiał taki jak włókno szklane. Stosuje się go w protetyce, periodontologii, a także w ortodoncji. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe, niedrogie, a także mało inwazyjne, dlatego stanowi świetną opcję zarówno dla pacjenta, jak i dentysty.

Włókna szklane stosuje się w przypadku wkładów koronowo-korzeniowych. W ten sposób można odbudować zniszczone zęby martwe, po wyleczeniu kanału zęba. Należy wykorzystać odpowiednie włókna albo zastosować gotowe wkłady standardowe. Mają one kształt sztyftu, który wprowadzany jest do kanału zęba. Dzięki temu można odbudować zęba już na jednej wizycie. Zabieg wykonuje się szybko, a pacjent cieszy się doskonałym komfortem.

Wypełnienia czasowe

Tymczasowy opatrunek, potocznie zwany przez pacjentów fleczerem, jest stosowany przez dentystę wtedy, kiedy ząb z różnych powodów wymaga długiego leczenia. Do zabiegów, podczas których stomatolog może założyć tymczasowe wypełnienie, zaliczamy wieloetapowe leczenie kanałowe oraz zabieg wybielania martwego zęba.

Kiedy leczenie jest rozłożone w czasie, zakładanie stałej plomby mija się z celem. Jednocześnie ząb będący w trakcie leczenia musi zostać dobrze zabezpieczony przed przedostawaniem się bakterii, które mogłyby spowodować lub przyspieszyć rozwój infekcji. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie plastycznego materiału stomatologicznego, który przejmuje funkcję tymczasowej plomby, a jednocześnie daje się bezproblemowo i szybko usunąć (bez konieczności rozwiercania).

Niekiedy lekarz decyduje się na zastosowanie tymczasowego opatrunku także podczas leczenia zachowawczego. Najczęściej ma to miejsce w przypadku głębokiej próchnicy, która prawie dotarła do miazgi zęba. W takiej sytuacji doczyszczanie ubytku próchnicowego niesie za sobą ryzyko obnażenia nerwu i konieczność leczenia kanałowego. Aby uniknąć tej ostateczności stomatolog może wówczas podjąć próbę uratowania zęba poprzez zastosowanie opatrunku leczniczego. W tym przypadku opatrunek tymczasowy pełni więc podwójną funkcję: z jednej strony izoluje wnętrze zęba od działania czynników zewnętrznych, z drugiej – wspomaga remineralizację częściowo odwapnionej zębiny, działa bakteriobójczo i aseptycznie.

Profilaktyka (lakowanie)

Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę. Lakowanie zębów nie boli, a chore zęby? Owszem, i to bardzo. Nowo wyrżnięte zęby zawierają mało składników mineralnych, co czyni je szczególnie podatnymi na próchnicę.Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat tj. w momencie ukazania się szóstki czyli pierwszego zęba trzonowego, a następnie kontynuuje w wieku 10-13 lat, w miarę wyrzynania kolejnych zębów bocznych tj. czwórek, piątek i siódemek. Warto pamiętać, że szóstki pojawiają się jako pierwsze i nie poprzedza ich wypadnięcie żadnego zęba mlecznego. Aby mieć pewność, że ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, najlepiej na wizytę do gabinetu wybrać się w momencie, kiedy powierzchnia zęba ukaże się w buzi dziecka.

Etapy lakowania:

 • oczyszczenie zęba szczoteczka

 • naniesienie laku, który rozprowadza się po całej bruździe i naświetla lampą, przez co staje się twardy i blokuje dostęp bakteriom.

 • wytrawianie,naniesienie żelu, który wzmocni utrzymanie laku w zębie, spłukanie go po kilkunastu sekundach, wysuszenie zęba

Fluoryzacja (lakierowanie)

Fluor to pierwiastek bezcenny dla zdrowia zębów. Wzmacnia on szkliwo i uodparnia zęby na działanie szkodliwych bakterii. Mimo dość dużej toksyczności, fluor – w odpowiednich ilościach – jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zębów i kości. Mówiąc wprost, fluor zawarty w pastach do zębów (ale także wodzie i pożywieniu) przenika szkliwo zębów, działając na znajdujące się w nim związki wapnia. Dzięki temu wapń o wiele słabiej rozpuszcza się w kwasach znajdujących się w jamie ustnej, a będących efektem metabolizmu bakterii oraz dostarczanych w żywności. W efekcie, szkliwo staje mocniejsze, bardziej odporne na działanie kwasów oraz bakterii powodujących próchnicę.fluor występuje przede wszystkim w środkach do higieny jamy ustnej, czyli pastach do zębów i płynach do płukania ust, ale także wodzie pitnej i niektórych produktach spożywczych (chlebie żytnim, serze cheddar, płatkach kukurydzianych). Dostarczane w ten sposób dawki pierwiastka w większości przypadków nie wystarczają jednak do zachowania zdrowia zębów. Wówczas konieczna jest fluoryzacja zębów, czyli aplikacja dodatkowych ilości fluoru w postaci lakieru lub żelu nakładanego na zęby. Aplikacja dodatkowych dawek fluoru na zęby może mieć kilka postaci: żelu, lakieru lub pianki.Według badań, pozwala ono na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy nawet o 40%.

Leczenie endontyczne (kanałowe)

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi. Bakterie wywołujące próchnicę przesuwają się z czasem w kierunku miazgi, którą potocznie nazywa się nerwami, w skutek czego dochodzi do jej zakażenia i powstania stanu zapalnego. Dzięki precyzyjnym narzędziom lekarz oczyszcza wnętrze korzenia, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem.

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna zajmuje sie poprawą wygladu zębów. 

W naszym gabinecie proponujemy zabiegi:

-wybielania przy użyciu lasera Lasotronix lub nakładkowe(w domu)

Wybielanie w gabinecie przy uzyciu lasera:

Zabiegi rozjaśniania koloru zębów i w konsekwencji poprawy jakości uśmiechu, dają pacjentowi istotny dziś element zadowolenia oraz poprawy atrakcyjności wyglądu zewnętrznego. Stąd tak często są one integralną częścią całościowych stomatologicznych planów leczenia.Zabieg wybielania zębów można przyspieszyć przy pomocy dodatkowej aktywacji cieplnej i świetlnej. Jedną z tego typu metod jest wykorzystanie wysokointensywnego światła laserowego.Do tej pory klinicznie nie stwierdzono niekorzystnego wpływu wybielania laserowego na szkliwo. Udowodniono, że laser jest najbardziej wartościowym źródłem energii do aktywacji w sposób prosty i szybki substancji wybielającej podczas profesjonalnego wybielania zębów.Nadwrażliwość pozabiegowa podczas techniki wybielania laserem diodowym jest mniejsza w porównaniu z innymi systemami wybielającymi.Podniesienie progu bólowego przed zabiegiem pozwoli na bezbolesne wykonanie procedury, wykonanie leczenia nadwrażliwości po zabiegu zwiększy komfort i satysfakcję pacjenta.

Wybielanie nakładkowe:

Przed zabiegiem wybielania należy wyleczyć ubytki próchnicowe i oczyścić zęby z kamienia.

W trakcie pierwszej wizyty u stomatologa specjalista pobiera wyciski na standardowych łyżkach wyciskowych. Po odlaniu gipsowych modeli technik wykonuje dwie przezroczyste szyny pełniące funkcję indywidualnie dostosowanych nakładek. W trakcie drugiej wizyty pacjent je mierzy, otrzymuje strzykawki z żelem wybielającym i instukcje . Zazwyczaj terapia domowa trwa ok. 2-4 tygodnie, a nakładki należy stosowaćw nocy i w miarę możliwości w ciągu dnia.

-profesjonalnego czyszczenia(skaling, piaskowanie)

Nawet jeśli regularnie myjesz zęby na ich powierzchni, już kilka minut po ich umyciu, zaczyna tworzyć się kamień. Jest to bardzo prosty proces: na zębach tworzy się błona zbudowana z białek, a na niej osadza się płytka nazębna, która jest zbudowana z resztek jedzenia, bakterii oraz złuszczającego się nabłonka. Jeżeli w porę tej płytki nazębnej nie usuniesz, zaczyna ona ulegać mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny.

Kamień nazębny trzeba usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Powoduje stany zapalne, krwawienie z dziąseł, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie, narażasz się na paradontozę, która prowadzi do utraty zębów.


Skąd się bierze kamień nazębny?


 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej

 • uwarunkowania genetyczne

 • palenie papierosów

 • picie dużej ilości kawy i herbaty

 • wady zgryzu

 • zła dieta

Jak pozbyć się kamienia nazębnego?


1. Skaling

Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego wykonany przy pomocy ultradźwięków, które wytwarzając drgania o wysokiej częstotliwości rozkruszają kamień

2. Piaskowanie

Stosuje się jako uzupełnienie skalingu. Pomaga usunąć resztki kamienia z trudno dostępnych miejsc oraz osad. Polega na czyszczeniu zębów przy pomocy specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem, z odpowiednią ilością wody rozpyla na zębach drobny proszek.

Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne.

3. Fluoryzacja

Po skalingu i piaskowaniu warto wzmocnić szkliwo dzięki fluoryzacji. Zakładamy na zęby nakładkę z truskawkową 🙂 pianka.

Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna.

Skaling, piaskowanie i fluoryzację warto przeprowadzi 1-2 razy w roku. Jeśli palisz papierosy, czy pijesz dużo kawy lub herbaty zadbaj o profesjonalną higienę jamy ustnej przynajmniej raz na 3 miesiące.

-korygowania kształtu i koloru za pomocą licówek kompozytowych lub porcelanowych

Do założenia licówki kompozytowej wystarczy jedna wizyta ze względu na to, że wykonujemy je bezpośrednio w ustach pacjenta.


Trwałość licówki kompozytowej jest trochę mniejsza niż licówki porcelanowej. Licówka porcelanowa wytrzymuje około 5-10 lat, podczas gdy licówkę z kompozytu trzeba zazwyczaj wymieniać lub odświeżać co 2-3 lata. Efekt końcowy przy obu rodzajach licówek może być podobny, ale po pewnym czasie na kompozytach mogą pojawić się przebarwienia spowodowane osadem.