Protetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii pozwalająca na odtwarzanie braków w uzębieniu, złamanych zębów, zmianę kształtu i ustawiania zębów, zmianę trwałych przebarwień np.: po leczeniu antybiotykami, zamykanie dużych przerw między zębami. Ponadto pozwala na odtworzenie funkcji prawidłowego żucia pokarmów i mowy oraz poprawę rysów twarzy. Wychodząc naprzeciw problemom pacjentów oferujemy kompleksowe rozwiązania protetyczne, które sprostają zarówno wymaganiom estetycznym jak i funkcjonalnym.

W naszym gabinecie wykonujemy:

  • Protezy akrylowe

  • Protezy szkieletowe

  • Protezy acetalowe

  • Mosty

  • Implanty

  • Korony

  • Licówki porcelanowe

  • Szyny relaksacyjne

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe są najtańszą wersją protez i zarazem jedyną refundowaną przez NFZ. Stosowane w przypadku bezzębia lub przy dużych ubytkach, są protezami ruchomymi. Górna część w całości pokrywa podniebienie, dolna – dopasowana do języka – utworzona jest w kształcie podkowy. Wydłużony zostaje okres przyzwyczajania się do tego typu szczęki ze względu na niski poziom wygody.

Choć często wybierane, protezy akrylowe nie zawierają wiele zalet poza ich niską ceną oraz dostępnością. Niski koszt jednak odbija się na estetyce – wykonane zęby nie zawsze są wygodne, niejednokrotnie też są widoczne klamry. Osoby decydujące się na tego typu wyjście mogą również spodziewać się odruchów wymiotnych. Należy także wypracować sobie codzienne nawyki, tj. stosowanie kleju czy regularne czyszczenie sztucznej szczęki.

Proteza szkieletowa

Najpopularniejszym uzupełnieniem protetycznym są protezy szkieletowe, których nazwa wzięła się od ich głównego elementu konstrukcyjnego, jakim jest metal powleczony tworzywem przypominającym dziąsło. Protezy szkieletowe dodatkowo zawierają jeszcze klamry oraz wypustki opierające się na niektórych zębach (tzw. filarach) służące znacznie lepszemu utrzymaniu protezy, czyli większemu komfortowi użytkowania. Proteza szkieletowa uznawana jest za najlepszy wybór spośród protez ruchomych, gdyż nie działa destrukcyjnie na tkanki przyzębia, co spowodowane jest odpowiednim przenoszeniem sił na zęby. 

Dodatkowo, przy rozchwianiu niektórych zębów można zastosować szynoprotezę (rodzaj protezy szkieletowej), która oprócz odbudowywania brakujących zębów, będzie stabilizowała rozchwiane zęby.

Proteza acetalowa

Proteza acetalowa uzupełnia braki zębów i stanowi alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych, które wykonane są z metalu. Różnica polega na tym, że sztywne elementy metalowe i akrylowe zostały zastąpione przez tworzywo elastyczne – acetal. Klamry znajdujące się na zębach i utrzymujące protezę mogą być wykonane w kolorze dziąsła lub zęba (w zależności od umiejscowienia). Sprawia to, że dzięki protezie acetalowej możemy uzyskać zadowalający efekt estetyczny. Proteza pomimo tego, że w wyglądzie i dotyku przypomina trochę elastyczny plastik, jest bardzo wytrzymała mechanicznie. 

Konstrukcje te dużo trudniej uszkodzić czy złamać w porównaniu do zwykłych protez akrylowych, a wielkością przypominają niewielkie klasyczne protezy szkieletowe z metalu.

Mosty

Porcelanowe mosty stomatologiczne należą do stałych uzupełnień protetycznych. Oznacza to, że są one zacementowane na stałe na zębach własnych pacjenta dlatego są one bardzo komfortowym i wygodnym rozwiązaniem protetycznym. Za pomocą mostów stomatologicznych uzupełnia się braki jednego lub kilku zębów. Są one alternatywą dla zastosowania implantów. Most zawieszony na własnych zębach filarowych pacjenta, które szlifujemy, odtwarza brakujące zęby pod względem zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym. W naszym gabinecie oferujemy mosty pełnoceramiczne na tlenku cyrkonu oraz mosty licowane porcelaną.

Implanty

Porcelanowe mosty stomatologiczne należą do stałych uzupełnień protetycznych. Oznacza to, że są one zacementowane na stałe na zębach własnych pacjenta dlatego są one bardzo komfortowym i wygodnym rozwiązaniem protetycznym. Za pomocą mostów stomatologicznych uzupełnia się braki jednego lub kilku zębów. Są one alternatywą dla zastosowania implantów. Most zawieszony na własnych zębach filarowych pacjenta, które szlifujemy, odtwarza brakujące zęby pod względem zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym. W naszym gabinecie oferujemy mosty pełnoceramiczne na tlenku cyrkonu oraz mosty licowane porcelaną.

Zabieg wszczepienia implantu składa się z trzech wizyt:

Pierwsza wizyta – konsultacja pozwala na określenie warunków do implantacji na podstawie zdjęcia pantomograficznego.

Druga wizyta – zabieg wszczepienia polega na nawierceniu niewielkiego otworu w kości i wkręcenia tytanowej śrubki.

Trzecia wizyta – odbudowa protetyczna po  okresie gojenia wszczepu (kiedy implant zrasta się z kością na stałe) trwającym od 2 do 6 miesięcy wykonuje się na nim odbudowę protetyczną (koronę, most). 

Korona

Korona protetyczna to sposób na odbudowę mocno zniszczonego zęba. Świetnie imitują wygląd naturalnego zęba. Stosowane są w przypadku obszernych zniszczeń zęba, kiedy nie ma już możliwości założenia wypełnienia, przy trwałym przebarwieniu lub ukruszeniu dla poprawy estetyki.

Rodzaje koron protetycznych:

Lana licowana porcelaną – jej podbudowa wykonana jest ze specjalnego stopu metali pokrytego porcelaną.

Korona pełnoceramiczna – cechuje ją wysoka estetyka, jednak ze wzgledu na słabszą  wytrzymałoć stosowana jest raczej na przednich zębach.


Wykonanie korony :

Pierwsza wizyta: szlifuje się ząb do wybranego rodzaju korony.

Druga wizyta: przymiarka podbudowy.

Trzecia wizyta: zacementowanie korony na stałe.

 

Licówka porcelanowa

Założenie licówek porcelanowych to szybki i coraz popularniejszy sposób na uzyskanie „hollywoodzkiego usmiechu”. Z ich pomocą można zmienić kolor i poprawić kształt oraz długość i szerokość zęba, a także odbudować brakujące fragmenty. Licówki porcelanowe to cienkie płatki grubości ok. 0,5 mm wykonane z porcelany. Właściwości porcelany sprawiają, że zęby zachowują odpowiedni błysk i kolor oraz wyglądają bardzo naturalnie.

Wykonanie licówek:

Pierwsza wizyta – odpowiednio oszlifowanie zębów i zabezpieczenie ich na kilka dni (do czasu wykonania licówek) licówkami tymczasowymi.

Druga wizyta – przyklejenie (zacementowanie) licówek do zębów.

Szyna relaksacyjna

Wskutek intensywnych nocnych skurczów mięśniowych lub zgrzytania zębami może dojść do zaburzeń kurczliwości mięśni zwarciowych co objawia się bólem. Nieświadome nocne zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami może być przyczyną chronicznego bólu głowy, mięśni karku , żwaczy i stawów lub migreny. Ciekawe jest to, że zaciskanie zębów występuje głównie w nocy, jest ono zupełnie nieświadome i jeśli nie towarzyszy mu zgrzytanie zębami, to nie dochodzi do urazu zębów dlatego jest dość trudne do zdiagnozowania. Przyczyn zaciskania lub zgrzytania zębami może być kilka, ale najczęstszą przyczyną jest stresujący tryb życia. 

Szyna relaksacyjna pomaga zredukować intensywność odruchowej aktywności mięśni w trakcie zaciskania i zgrzytania zębami. Z chwilą ograniczenia intensywnych skurczów mięśniowych przez szynę znika możliwość zgrzytania lub zaciskania zębów, a tym samym zanikają te charakterystyczne objawy.

Czas trwania leczenia przy użyciu szyny relaksacyjnej jest indywidualny u każdego pacjenta. Wielu pacjentów odczuwa wyraźną ulgę już po jednej nocy, inni po miesiącu. Złagodzenie dolegliwości występuje zwykle w przeciągu kilku dni, natomiast całkowite wyleczenie i oduczenie się zaciskania zębami w nocy trwać może kilka miesięcy